Zasílání faktur v PDF e-mailem

q

[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]Poslední dobou je na mně směřováno hodně dotazů ohledně platnosti a průkaznosti faktur zaslaných dodavatem e-mailem v PDF formátu, kdy faktura není zaslaná klasicky poštou.

[/vc_column_text][vc_separator type=”normal” color=”#f58800″][vc_column_text]

Jak to tedy je s doručením faktury v PDF e-mailem ?

  • Tento způsob doručení faktury je uznatelný, odběratel si ji sám vytiskne. Faktura v takovém případě nemusí být opatřena razítkem a podpisem dodavatele. Pro prokázání je dobré si vytisknout a k faktuře přiložit samotný e-mail, v kterém je doručena pdf příloha. Tyto doklady pak předat k zaúčtování.
  • Tzv. bezpapírovou fakturaci používá řada velkých firem. Finanční úřady musí akceptovat tento způsob fakturace. Mohou Vás však vyzvat k doložení originálu. Ale od roku 2016 se domnívám, že se tak nebude dít, jelikož správce daně má při své kontrolní činnosti k dispozici kontrolní hlášení a tudíž dostatek informací ke křížové kontrole.

[/vc_column_text][vc_separator type=”normal” color=”#f58800″][vc_column_text]

Je zapotřebí nějakého souhlasu osoby, které zasílám e-mailem fakturu v návaznosti na zákon o DPH ?

  • Nejedná se o vystavení dokladu v elektronické podobě, proto není třeba souhlasu osoby, pro kterou se uskutečňuje zdanitelné plnění (dle § 26 odst.4 ZDPH).

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”2812″ img_size=”full” qode_css_animation=””][vc_empty_space height=”15px”][vc_column_text]

Co když firma požaduje doručit fakturu v tištěné podobě ?

  • Jsou firmy, které trvají na doručení faktury v papírové formě s razítkem a podpisem. Vše je na vzájemné dohodě dodavatele a odběratele.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]